Порушення постави у дітей
Різноманітні порушення постави у дітей дуже часто зустрічаються в дошкільному і шкільному віці. Центр громадського здоров’я України повідомляє, що кожна четверта дитина в Україні має порушення постави і в 5-6 осіб із тисячі це сколіоз.
У більшості випадків порушення постави є набутими. Головними причинами порушення постави у школярів є:
– часте і тривале перебування у неприродній позі;
– підбір шкільних меблів, коли зростання дитини не береться до уваги;
– носіння портфеля тільки в одній руці;
– зайва вага;
– бідний раціон;
– неправильний режим чергування фізичної активності та відпочинку;
– знижена фізична активність;
– надмірне захоплення гаджетами.
Провокаторами можуть стати також деякі захворювання:
-рахіт, остеомієліт;
– травми хребта;
– проблеми з зором – це змушує дитину змінювати свою позу, щоб краще розглянути запис на дошці чи підручнику.
У підлітків порушення постави часто пов’язане з активним зростанням м’язової тканини та відставанням у розвитку кісткових структур.
Правильною поставою вважається така поза дитини, при якій вона тримає корпус і голову прямо, стоїть зі злегка опущеними і відведеними назад плечима, з підтягнутим животом. Ноги при цьому розігнуті в колінних суглобах, хода легка, груди направлені вперед. Правильна постава в дітей — це запорука нормальної роботи всіх органів, здоров’я суглобів і м’язів.
Дитина з неправильною поставою сутулиться, стоїть чи ходить на напівзігнутих ногах, випинає вперед живіт, опускає плечі й голову вниз.
Порушення постави на ранніх стадіях легко піддається корекції. Якщо ж проігнорувати перші зміни в стані опорно-рухової системи, це може стати причиною всіляких неприємних наслідків – виникнення незворотних деформацій, зміщення і здавлювання внутрішніх органів, порушення їх функцій, защемлення нервових корінців, порушення циркуляції спинномозкової рідини. Все це завдає колосальної шкоди організму. У дітей з’являються головні болі, виникає швидка стомлюваність, знижується увага.
Багато людей звертаються до лікарів вже в дорослому віці, коли наслідки неправильної постави усунути набагато складніше. А в деяких випадках і зовсім неможливо без хірургічного втручання. Тому, як і будь-якій проблемі, викривленню хребта простіше запобігти, ніж його лікувати.
Профілактика порушень постави у дітей шкільного віку повинна бути комплексною. Вона включає:
– організацію і суворе дотримання правильного режиму дня (час сну, неспання, харчування і т.д.);
– постійну рухову активність, що включає прогулянки, заняття фізичними вправами, спортом, туризмом, плаванням;
– формування звички рівно ходити, стояти й сидіти, дотримуватися норм правильного сну;
– контроль за правильним, рівномірним навантаженням на хребет при носінні рюкзаків, сумок, портфелів і ін .
– створення міцного м’язового корсета.
Одним з методів лікування порушень постави є ЛФК.
Комплекс вправ з ЛФК для дітей з порушенням постави розробляється фахівцями та має такі цілі:
– скоригувати патологічний вигин;
– зміцнити м’язовий корсет;
– привчити дитину підтримувати правильну позу.
Існує велика кількість комплексів вправ для постави. Нижче ви знайдете базовий комплекс, який можна застосовувати як для виправлення постави, так і для профілактики її порушень.
- В.п. – стати біля стіни, притулитися до неї потилицею, спиною, лопатками, сідницями і п’ятками. Прийняти правильну поставу. Запам’ятати це положення і, не порушуючи його, зробити крок вперед, в сторону, а потім повернутися у вихідне положення. Зробити те саме, але з заплющеними очима. Повторити кожну вправу 5– 6 разів.
- Те саме, але зробити 4– 8 кроків уперед.
- В.п. – прийняти правильну поставу біля стіни. Присісти 5–6 разів, не перестаючи торкатися стіни потилицею. Те саме з закритими очима.
- В.п. – прийняти правильну поставу біля стіни. Підняти руки вгору, в сторони, вперед, на пояс, за голову, не втрачаючи правильної пози і не відходячи від стіни.
- В.п. – прийняти правильну поставу біля стіни. Повільно підняти праву ногу, зігнути в коліні, захопити гомілку руками і притиснути до тулуба. Те саме – лівою ногою з закритими очима. Повторити 6–8 разів.
- В.п. – прийняти правильну поставу біля стіни. Підняти вперед руки та зігнуту в коліні праву ногу, не відходячи від стіни. Те саме – лівою ногою з закритими очима. Повторити 5– 6 разів.
- В.п. – прийняти правильну поставу біля стіни, руки на поясі. Піднятися 10–12 разів на носки, не змінюючи постави.
- В.п. – прийняти правильну поставу біля стіни. 1–3 – розслабитися; 3–4 – прийняти правильну поставу. Повторити 10–12 разів.
- В.п. – прийняти правильну поставу біля стіни, руки на поясі, лікті притиснуті до стіни. Ліву ногу відвести максимально вліво, не відходячи від стіни, повернутися у вихідне положення. Те саме– правою ногою. Повторити 10–12 разів.
- В.п. – прийняти правильну поставу. Підійти до стіни, намагаючися не змінювати пози. Перевірити, чи вдалося виконати завдання правильно.
Порушення постави у дітей – це не тільки естетична проблема: від стану хребта залежить подальший гармонійний розвиток дитини, її здоров’я і майбутнє. Тому подбайте про поставу своїх дітей вже зараз!
Фахівець ІРЦ
Тетяна ТРОЯН